Královská ajurvédská Abhyanga
Královská masáž (ajurvédská celotělová olejová masáž "Abhyanga"
Masáž Abhyanga patří v ajurvédě do skupiny “Snehana” a slouží především pro prevenci a terapii problematik způsobených dysbalancí (většinou přemírou) faktorů tzv. typu “vata” v našem organismu - tolik typické pro častý stres a současný životní styl v rychlém světě plném komerce, spěchu a nesrovnalostí...jak fyzického charakteru tak i psycho-somatického původu.
Výše zmíněná Vata je nejméně stabilní ze všech konstitučních dóš a pochází z její disbalance 60% veškerých onemocnění. Proto je tak důležité věnovat se pravidelně jejímu snižování (i např. u opačných konstitučních typů jako je uzemněná Kapha).
Na chaotickou vatu nejlépe působí pravidelné celotělové olejové procedury s přesně daným sledem jednotlivých tahů.
V ideálním případě je rozumné začít preventivně vátu vyrovnávat ještě před tím, než se chystané problémy manifestují na našem organismu(resp. na jeho fyzické schránce).
Abhyanga je efektivním opatřením určeným především pro předcházení chronickým stresům, únavovému syndromu či syndromu vyhoření, stejně jako depresím - jež se posléze stávají kořenem dalších problémů a onemocnění.
Druhý nejčastější ajurvédský problém bývá s dysharmonií konstitucí Pitta - neboť pitta a váta spolu přirozeně navzájem soupeří, a tím se oboustranně automaticky zvyšují.
Abhyanga by se u žen neměla provádět v době menses.
Každá ze tří základních konstitučních dóš potřebuje jiný druh masáže! Jejich kvalitu upravujeme vhodnými oleji:
V Indii (hlavně v severní) se automaticky používá olej sezamový (nikoli však kuchyňský nebo z restovaných semínek!), nýbrž nejlépe tzv. “zralá” verze vysoké kvality. (jedná se o speciálně upravený olej přivedený na mírném ohni téměř k varu a při této varu blízké teplotě (nesmí varem projít!) je udržován po určitou dobu, jež je zapotřebí k “dozrání” jeho terapeutických účinků.
Tento cennný čistý (klasický ajurvédský) olej používáme i v našem studiu a kupujeme jej přímo z evropského - německého ajurvédského trhu od AMLA Natur Vertriebs GmbH. Tento známý zástupce nám jej dodává v původním balení, které je uzpůsobeno tak, aby do něj zvenčí nepronikalo ani světlo a ani kyslík...dva největší nepřátelé kvalitních olejů. A přitom nám rovněž garantují bio-původ z kontrolovaného ekologického hospodářství.
Tento olej má dvě základní charakteristické vlastnosti (je teplý a těžký, tedy ideální pro masáž dysharmonické váty).
Existuje též speciální bylinná směs v přírodním sezamovém oleji - tzv. “Brahmi”...převážně používaná při kožních problémech, která je též známá pro svoje účinky podporující zlepšení funkce paměti.
Pro ženy a umocnění jejich ženskosti je převážně používána tzv. olejovo-bylinná směs “Shatavari”.
Pro sportovce a seniory se nejčastěji doporučuje aplikovat již tradičně známou olejovo-bylinnou směs s názvem. “Ashvagandha”.
Jako proslulá protistresová olejová směs typická pro snižování váty je známá tzv. “Dashamula”.
V případě čtyř výše uvedených směsí se jedná o cenově méně dostupné oleje. Z tohoto důvodu doporučujeme požadavek na ně sdělit ve studiu alespoň jeden měsíc před plánovanou masáží. V případě aplikování těchto směsí v průběhu Královské masáže účtujeme klientovi příplatek ve výši 250,- Kč.
Dále užíváme několik ostatních olejů též výhradně v bio-kvalitě.
Jsou jimi:
Kokosový olej (převážně vhodný pro masáže v horkých měsících, neboť jeho hlavní charakteristikou je ochlazovací schopnost.
V zimních měsících jej lze používat pouze u klientů typu pitta!
Olivový olej je velmi příznivý pro pokožku, nicméně lidé jej nemívají v oblibě kvůli jeho specifickému nevoňavému aromatu. Olivový olej je současně posilující a chladící.
Slunečnicový olej je používán spíše vyjímečně, neboť je známý tím, že vysušuje. Pro typ pitta absolutně nevhodný.
Kukuřičný olej vysušuje též a je o něm navíc známo, že je svojí povahou velmi horký!
Řepkový olej se v posledních letech těší z tzv. lokálních olejů stále se zvyšující oblibě zákazníků, neboť nejen nevysušuje, ale je navíc teplý avšak nikoli horký...tedy velmi vhodný pro masáž Abhyanga.
I naše praktické zkušenosti nám ukazují, že jeho aplikace při ajurvédské masáži Abhyanga funguje velice dobře a je lidem zcela příjemný jak svojí neutrální vůní, tak i optimální konsistencí.
Olej z hořčičných semínek - se vyznačuje svojí horkostí a používá se především na snížení nadbytečné Kaphy. U něj je zapotřebí používat kuchyňskou kvalitu.
Mandlový olej je velmi těžký a studený svojí povahou - ovšem vzhledem k jeho vyšší ceně se používá hlavně pro pittu, nikoli pro osttaní dóšické konstituce.
Vzhledem k tomu, že každá pokožka je z důvodu genetické různorodosti a konstituční rozmanitosti odlišná od ostatních a vždy v něčem specifickém trochu jiná - nemůžeme na všechna těla aplikovat paušálně stejné druhy olejů!
Původně a správně by bylo aplikovat masáž Abhyanga každodenně. Pro nás Evropany lze považovat za efektivní a výsledky přinášející i aplikace uskutečňované alespoň 1x týdně - nejlépe těsně před nebo o víkendu.
Abhyanga je velmi prospěšná pro krevní oběh a regulaci tlaku...vysokého směrem dolů a nízkého nahoru. Rovněž je příznivá pro podporu správné činnosti lymfatického systému (nenahrazuje však manuální lymfatické drenáže) a pro detoxikační procesy v těle - tím stimuluje imunitu člověka.
Potřebné účinné látky se během masáže i po jejím ukončení do hlubších tkání absorbují postupně. Proto je zapotřebí udržovat tělo v teple!
Rušivý faktor váty se nedá snižovat např. 1x ročně nárazově, ale účinně pravidelně - nejdříve začínáme ve 14ti-denních intervalech, které (např. na rozdíl od lymfomasáží, kde tomu je přesně naopak) zkracujeme, až dosáhneme frekvence min.2-3x týdně. Po určité době si tělo na proceduru navykne natolik, že působí již převážně preventivně a lze interval o něco zkrátit. Jeho délka pro pravidelnou olejovou masáž by však neměla klesnout pod 7 - 10 dní! Zkracovat lze však místo toho délku každé jednotlivé vlastní masáže (až na 60 minut)
V průběhu masáže je stará krev uvolňována jemným mačkáním svalů a čerstvá je na její místo dodávána rychleji, což má výborný účinek na vyplavování toxinů z těla ven.
Abhyanga probíhá ve dvou liniích (ve studiu praktikujeme pouze linii směrem od srdce k periferiím - do končetin).
Druhá linie - směrem k srdci (odspodu směrem vzhůru), tzn. toxiny putují do středu těla - zažívacího ústrojí. Ta je praktikována za lékařského dohledu v ajurvédských centrech vrámci 3týdenní detoxikační kůry tzv. Pancha Karma, při níž se toxické látky dostávají z těla ven razantní ale velmi efektivní metodou zvracení (není vhodná pro každého).
Ajurvédských masáží existuje celá řada s různým zaměřením. Tedy: není jedna ajurvédská masáž jako druhá. Velmi záleží na tom, čeho chceme prostřednictvím masáže dosáhnout.
Proto je zapotřebí, aby procedurám předcházel úvodní pohovor (5-10 minut) s klientem, který má v úmyslu masáže podstoupit. Poté určíme specifický postup, který pro daného zákazníka bude nejvíce vyhovující a přínosný.
Masáž Abhyanga (nikoli jediná nárazová masáž) velmi efektivně působí na: šlachy a vazy, neboť odstraňuje blokace v těle, jež mohou mít různorodý původ. Rovněž dosahujeme pěkných výsledků pro kloubní flexibilitu, při stimulaci činnosti jednotlivých životně důležitých orgánů a harmonizaci hormonálního systému (Abhyanga je velmi vhodná pro ženy v období klimakteria (přechodu), neboť usnadňuje jeho průběh a eliminuje negativní projevy na fyzické i psychické rovině). Úspěšně řešíme pravidelnou aplikací masáže Abhyanga i chronické a akutní spánkové problémy, v neposlední řadě i revmatické obtíže, artotické problémy a psychosomatické komplikace.
V případě kloubních onemocnění je zapotřebí provést nejdříve test olejem (za 24 hodin posoudit výsledek), abychom předešli nakumulování toxinů a tím zhoršení stavu masírovaného. Test se provádí též při kožních alergiích. Např. při lupénce (je zapotřebí aplikovat pouze buď kvalitní olej kokosový nebo přírodní antibiotikum tzv. Neem-ový olej)...k dostání např. též u známého evropského distributora pro ajurvédské potřeby již zmíněného koncernu AMLA (De).
Mnozí masírovaní, jež užívali kloubní analgetika, mohli po několika měsících pravidelných masáží Abhyanga svoje medikamenty částečně omezit nebo se i zcela vzdát jejich užívání.
Ženy typu vata by měly (podle našeho přesvědčení) od 40. roku věku absolvovat Královskou masáž Abhyanga postupně alespoň 1x v měsíci.
Masáž Abhyanga posiluje imunitní systém masírovaného a je též velmi vhodná při anemických stavech (s nedostatkem železa) na posílení organismu a snížení jeho únavy.
Po fyzické námaze dodává Královská masáž organismu opět životní energii (též velmi vhodná po porodu a v šestinedělí - pro matku i novorozence!).
Abhyanga velmi účinně zpomaluje proces opotřebení (tedy stárnutí).
Pravidelná aplikace procedury Královská masáž Abhyanga nám účinně pomáhá distancovat se od vnějších problémů a nahlížet na okolní svět s povzneseným a zdravým nadhledem.
Často (hlavně zpočátku) dochází v průběhu masáží k nečekaným emotivním zážitkům zákazníků. Uvedený (nikoli vyjímečný stav) jev respektujeme s nejvyšší úctou. Z tohoto důvodu má každý jedinec ponechán prostor pro dokončení tohoto procesu uvnitř sebe sama a my do něj nijak verbálně nezasahujeme.
Technické údaje:
Masírovaný má od počátku až do závěru pobytu zajištěno veškeré pohodlí, k němuž v první řadě patří předem řádně vyvětraná a dostatečně vyhřátá místnost.
Prostor místnosti ozařují očistné plamínky svíček a současně jej čistí též vhodně umístěné krystaly (pro ochranu, meditaci, harmonii a léčení jakož i sebezdokonalení a duchovní sílu).
Královská masáž se nesmí v žádném případě uspěchat (aby nedošlo ke kontraproduktivnímu účinku) a proto je nutno dodržovat původní pozvolnou tzv. “plynoucí” rychlost (jako když teče voda v řece) - nejvhodnější postup pro maximální zvýšení intenzivního účinku masáže!
Aplikace oleje probíhá pomalu a zeširoka.
Energetický charakter doteku je téměř důležitější než samotná vlastní technika, kterou při masáži používáme.
Nedílnou součástí masáže Abhyanga je pobyt klienta v odpočívárně, kde stráví závěrečných 20-30 minut v teple na lehátku nebo zůstává ležet přímo na masérském stole (pokud není masérna zapotřebí pro jiného hosta). Snažíme se termíny masáží koordinovat takovým způsobem, aby měl stávající klient dostatek časového prostoru na odpočinkovou fázi.
Rozdíl např. oproti sportovním rychlým masážím spočívá též ve skutečnosti, že tělo masírovaného zahříváme nikoli před danou masáží (z důvodu potřeby odstranění bolesti včetně vytvořené kyseliny mléčné ze svalstev), ale důsledně vždy ještě bezprostředně po právě proběhnuvší masážní proceduře (pro relaxaci svalů a odplavení toxinů z těla)., tedy až posléze.
Ajurvédská masáž Abhyanga má tedy významně jiný cíl než-li jednotlivé formy známých klasických švédských masáží!
Kontraindikace:
- lidé s onemocněním cukrovkou bez lékařského doporučení
- horečka či zvýšená teplota
- stavy nachlazení
- infekční onemocnění
- otevřené rány
- onkologická onemocnění
Po chemoterapii (při zvýšené vátě) prospívá velmi jemná Abhyanga svojí lehkou celotělovou aplikací oleje.
(Maséra je potřeba na tuto skutečnost upozornit!)
- vysoká Kapha!
- letargie
- těžkost, hlenovitost, převažující jinové faktory
- těhotenství v 1. trimestru a riziková těhotenství (zvýšení rizika potratu)
Jelikož masáž Abhyanga zvyšuje tzv. Apana-vatu, není vhodná ani při menses.
- atopický exém (např. u kojenců) ... lze aplikovat kokosový nebo olivový olej (předchozí test!) ...velice jemnou metodou - celotělově.
Pro kojící ženy je masáž Abhyanga velmi vhodnou procedurou (pro podporu tvorby mléka)!
Pro umocnění účinku Královské masáže Abhyanga doporučujeme na konci dne přijímat solnou koupel ve vaně (v délce 15-20 minut!) - pro zbavení se cizích energií