Wellness 2000

Přeskočit k obsahu
Přeskočit k menu s produkty

Služby

On-line objednávka

Nejsnažší cesta k nám.
Zarezervujte si svůj termín online

Kniha návštěv

Máte-li dotaz, žádost nebo připomínku, napište nám.

Dornova metoda a Dornova metoda Plus

Dornova metoda - aneb - masáže a cvičení místo operace:
Při bolestech pohybového aparátu stejně jako v případě bezbolestných funkčních potížích i při zdánlivě nesouvisejících diagnozách je tato metoda často podstatně účinější formou pomoci nemocnému než-li běžné klasické či jiné masážní techniky nebo ostatní invazivní zákroky. V kombinaci s Breussovou masáží, která na ošetření Dornovou metodou vrámci každé návštěvy bezprostředně navazuje, se nám daří dosahovat 80% úspěšnosti ve většině "beznadějných" případů! (A to bez ohledu na věkové kategorie.) Jedná se o manuální terapii, pomocí níž postupně a za lehkého pohybování (nemocný nespočívá pouze v pasivní poloze vleže nebo v sedě - jak je tomu obyčejně zvykem při většině běžných masáží) pozvolna vracíme vychýlené kloubní části do jejich původní - fyziologické polohy. Základem terapie je postupné srovnávání v dynamickém procesu při výdechu (indikovaná tělesná partie je nejprve srovnána v ose a poté centrována). Vzhledem k tomu, že lidská "tělesná schránka" funguje v prostoru 3D - terapeutova práce tedy spočívá též v činnosti zohledňující v případě mnoha kloubních spojení rovněž všechny 3 roviny, v nichž k vbočení/vybočení/posunu může docházet. (U hypermobilních kloubních spojení provádíme nápravu zásadně bez rotací!)

kontrola délky nohou centrování kolene kontrola délky nohou

Úspěch Dornovy metody spočívá v dodržení příslušné komplexnosti dané metodiky. Proto se, prosím, nedivte, navštívíte-li nás např. s potížemi v oblasti šíjového svalstva a terapeut započne ošetření třeba na vzdálených periferiích - dolních končetinách či pánevní oblasti.

Ti z nás, kteří máme jasné i nejasné symptomy bez nepřímých kontraindikací, chuť na sobě "pracovat" a odhodlání vytrvale cvičit, tomu vřele doporučujeme Dornovu metodu Plus! Jejími autory jsou: paní Zuzana Prouzová (žákyně pana Dietra Dorna) a pan Jozef Púry - autorizovaní školitelé této alternativní metody pro široké "publikum" pacientů i těch, kteří jim efektivně pomáhají. Svoje zkušenosti nám velmi působivě a srozumitelně předávají na svých seminářích, které vrámci České republiky pořádají. Většinu informací, které zde uvádíme, jsme načerpali právě na jejich kursech a na školeních jejich německých kolegů.

Příklady možnstí aplikace "Dornovských" principů:

 • bolesti v kříži - bederní problémy
 • potíže v oblasti trávení / vyměšování
 • posunutá kostrč
 • coxartroza a bolesti v kyčlích
 • tenisový  či oštěpařský, příp. golfový loket ( v posledních 10 letech relativně častý jev)
 • problémy s otěhotněním / neplodnost
 • migrény a časté bolesti hlavy, závratě, nespavost
 • syndrom karpálního tunelu, mravenčení končetin
 • brnění rukou a nohou
 • vysoký či nízký krevní tlak
 • bolesti v podžebří a bolesti v ramenou
 • různé typy skolióz
 • hallux valgus - vbočený palec
 • delší / kratší dolní končetina
 • bolesti v kolenou (nikoli po úraze)
 • tzv. únavový syndrom
 • ploché nohy - chodidla...propadená příčná a podélná klenba nožní
 • bolestivá a nepravidelná menstruace
 • aj.

centrace hlezenního kloubu ošetření prstů kontrola délky nohou

Charakteristika Dornovy metody.

Masér "napravuje" za aktivní spoluúčasti (při částečném pohybu) "pacienta" - tedy v dynamickém procesu - kloubní spojení pevných tkání - kosterních součástí. Nemocnému je následně doporučeno příslušné (každodenní) 5-ti minutové specifiální cvičení: ráno, večer nebo obojí. Ošetření není prováděno trhnutím - chiroprakticky. Ošetřovaný může subjektivně vnímat nepříjemný až bolestivý tlak, tyto pocity však po 2-3 dnech, někdy až po týdnu ustupují, přičemž jsou vystřídány pozitivními "příznaky" zlepšeného zdraví. Spoluúčast ošetřovaného spočívá v plynulém kývání nohou, rukou  nebo v lehkém pootáčení hlavy případně pomalém naklánění trupu - dle instrukcí terapeuta.

Proč je zapotřebí mít páteř v co nejlepším stavu / ideálně zcela v pořádku?

Obratle (i další kloubní spojení - horních a dolních končetin) v nesprávné poloze jednak narušují samotnou tělesnou statiku a vychylují těžistě a dále utlačují nervy. Ty "sbírají" informace z vnitřních orgánů (jak plných, tak dutých) a "posílají" je následně mimo jiné i do mozku. Odsud zpracované informace putují prostřednictvím složitého nervového systému zpět do celého těla na místo svého určení. Zjednodušeně řečeno - patologická poloha jakékoli části těla má většinou za následek dysfunkci menšího či většího rozsahu - v závislosti na závažnosti posunu. Inervace  tedy neprobíhá tak, jak by si to přála naše matka - Příroda a tím je redukována šance na udržení pevného zdraví.
Orgány související s jednotlivými obratly (viz. obrázek páteře [40 kB])

Postup při celkovém ošetření / 1. návštěvě (délka trvání 120-150 minut):

 1. Ošetření kyčlí, kolen, hlezenního kloubu (v leže na zádech)
 2. Ošetření kříže-beder a kostrče (ve stoje)
 3. Ošetření hrudní páteře, ramen, loktů, zápěstí (v sedě)
 4. Ošetření krční páteře (v sedě)
 5. Breussova masáž ( min. 30 minut) - jemná trakční masáž v bezprostředním okolí páteře (v leže na břichu), do pokožky vtíráme velké množství pravého třezalkového oleje (Karel Hadek W10) + tepelnou aplikací stimulujeme blahodárné vstřebávání účinných látek tohoto velmi hodnotného oleje do hlubších vrstev podkoží...optimální postup v případě vyhřezlých plotének.
 6. Doporučení cviků - pacient je seznámen se správným prováděním speciálních - jednoduchých cviků na podporu účinku proběhnuvší terapie jakož i  za účelem účinné prevence degenerativních změn.

Celkový čas prvotního ošetření je: 150 minut, druhá návštěva probíhá v délce 90 minut, třetí a kontrolní ošetření mívají délku 60 minut.

centrace kyčlí u dítěte ošetření kolene u dítěte

...kontraindikace (nevhodné pro):

Osteoporoza 4.st, artroza 4.st, revmatoidní artritida, rakovina kostí, rakovina kůže, při dalších onkologických onemocněních: aktuání chemoterapie či radioterapie, Bechtěrevova choroba - postižená část páteře, zničená ploténka - akutní výhřezy (neošetřuje se - ošetřují se jen ostatní části páteře), vyhřezlá ploténka u L- a Th- páteře: více než 12mm + syndrom cauda equina, u krční pateře více než 8mm, akutní ústřel (nutno přijít cca za 3 dny - jakmile odezní intenzívní bolest), u chorob, jejichž primární příčina spočívá jinde než v mechanickém posunu kostí a jejich spojení, u autoimunitních onemocnění - psychosomatická příčina posunu, po zlomenině či nalomenině kostí (je třeba počkat 5-6 týdnů), při užívání myoregulačních (stimulace, relaxace) léků, umělé klouby a operované ploténky se neošetřují.

Navzdory tomu, že základem Dornovy metody jsou relativně jednoduché principy stavby a funkce kosterního aparátu, jedná se o poměrně fyzicky náročnou práci - u dospělých jedinců. Z tohoto důvodu jednotliví terapeuté našeho zařízení provádí denně max. 2 základní ošetření touto metodou, což má za následek delší objednací lhůty na tento typ nápravných procedur. Děkujeme za pochopení.

Aktuální ceny naleznete na stránce ceník služeb.

Dornova metoda | Klikni pro větší obrázek

Jeden z preventivních cviků - výchozí poloha:
Lehnete si na záda, do jedné ruky uchopíte oba konce lana (cca120 cm) nebo konce smotaného tenkého ručníku. Střed lana uchytíte pod chodidlem, noha je pokrčená v pravém úhlu. Druhou ruku položíme na střed čéšky (koleno). Nyní pomalu propínáte koleno, přitom táhneme (za současného výdechu) jednou rukou za lano a druhou tlačíme na čéšku. Opakujte 3-10x s každou nohou.

Další cvik s obdobným účinkem lze provádět ve stoje bez lana a ručníku (při Vaší návštěvě rádi naučíme.)

Cviky provádíme zejména po dlouhém sezení v autě, při sezení s nohou přes nohu (velmi škodlivý návykový stereotyp) a případně těsně před spaním.

Jako součást terapie k Dornově masážní metodě doporučujeme kromě čistících bylinných kůr návazně a neodmyslitelně:

Breussovu masáž k výživě meziobratlových plotének.

Nahoru

Novinky, archiv

Provoz masérny a živnosti přerušen.

na neurčito.

Prodej dárkových poukázek pozastaven,

od května 2023,

Otevírací doba od září 2022

Ne-Čt (Sun-Thu) 8-20h

Zobrazit všechny novinky »

Nejnovější témata v knize návštěv:

 1. poukaz na ošetření
 2. test
 3. Masáž

Kontakty

WELLNESS 2000, Masáže Brno
Skácelova 18,
612 00, Brno-Královo Pole

Provozní doba:
Ne - Čt 8 - 20 hod.

Mgr. Petr TOMŠÍK (FKSP a fakturace):

Objednávky / koordinátor:
(8,00 - 9,00 a 17,00 - 18,00 hod.)
+420 602 626 262

Dárkové poukazy / prodej (domluva termínu pro vystavení a vyzvednutí):
+420 607 626 060

E-mail: koordinator.pro.wellness(zavinac)gmail.com
IČO: 478 73 671

Masérnu naleznete na
Skácelově ulici 18, Brno-Královo Pole, trolejbus 32, autobus 44, 84, 67,
tramvaj 12.

Máte-li dotaz, žádost nebo připomínku, napište nám příspěvek do knihy návštěv. Pokud budeme umět, rádi odpovíme.