Dornova metoda a Dornova metoda Plus
Dornova metoda - aneb - masáže a cvičení místo operace:
Při bolestech pohybového aparátu stejně jako v případě bezbolestných funkčních potížích i při zdánlivě nesouvisejících diagnozách je tato metoda často podstatně účinější formou pomoci nemocnému než-li běžné klasické či jiné masážní techniky nebo ostatní invazivní zákroky. V kombinaci s Breussovou masáží, která na ošetření Dornovou metodou vrámci každé návštěvy bezprostředně navazuje, se nám daří dosahovat 80% úspěšnosti ve většině "beznadějných" případů! (A to bez ohledu na věkové kategorie.) Jedná se o manuální terapii, pomocí níž postupně a za lehkého pohybování (nemocný nespočívá pouze v pasivní poloze vleže nebo v sedě - jak je tomu obyčejně zvykem při většině běžných masáží) pozvolna vracíme vychýlené kloubní části do jejich původní - fyziologické polohy. Základem terapie je postupné srovnávání v dynamickém procesu při výdechu (indikovaná tělesná partie je nejprve srovnána v ose a poté centrována). Vzhledem k tomu, že lidská "tělesná schránka" funguje v prostoru 3D - terapeutova práce tedy spočívá též v činnosti zohledňující v případě mnoha kloubních spojení rovněž všechny 3 roviny, v nichž k vbočení/vybočení/posunu může docházet. (U hypermobilních kloubních spojení provádíme nápravu zásadně bez rotací!)
Úspěch Dornovy metody spočívá v dodržení příslušné komplexnosti dané metodiky. Proto se, prosím, nedivte, navštívíte-li nás např. s potížemi v oblasti šíjového svalstva a terapeut započne ošetření třeba na vzdálených periferiích - dolních končetinách či pánevní oblasti.
Ti z nás, kteří máme jasné i nejasné symptomy bez nepřímých kontraindikací, chuť na sobě "pracovat" a odhodlání vytrvale cvičit, tomu vřele doporučujeme Dornovu metodu Plus! Jejími autory jsou: paní Zuzana Prouzová (žákyně pana Dietra Dorna) a pan Jozef Púry - autorizovaní školitelé této alternativní metody pro široké "publikum" pacientů i těch, kteří jim efektivně pomáhají. Svoje zkušenosti nám velmi působivě a srozumitelně předávají na svých seminářích, které vrámci České republiky pořádají. Většinu informací, které zde uvádíme, jsme načerpali právě na jejich kursech a na školeních jejich německých kolegů.
Příklady možnstí aplikace "Dornovských" principů:
- bolesti v kříži - bederní problémy
- potíže v oblasti trávení / vyměšování
- posunutá kostrč
- coxartroza a bolesti v kyčlích
- tenisový či oštěpařský, příp. golfový loket ( v posledních 10 letech relativně častý jev)
- problémy s otěhotněním / neplodnost
- migrény a časté bolesti hlavy, závratě, nespavost
- syndrom karpálního tunelu, mravenčení končetin
- brnění rukou a nohou
- vysoký či nízký krevní tlak
- bolesti v podžebří a bolesti v ramenou
- různé typy skolióz
- hallux valgus - vbočený palec
- delší / kratší dolní končetina
- bolesti v kolenou (nikoli po úraze)
- tzv. únavový syndrom
- ploché nohy - chodidla...propadená příčná a podélná klenba nožní
- bolestivá a nepravidelná menstruace
- aj.
Charakteristika Dornovy metody.
Masér "napravuje" za aktivní spoluúčasti (při částečném pohybu) "pacienta" - tedy v dynamickém procesu - kloubní spojení pevných tkání - kosterních součástí. Nemocnému je následně doporučeno příslušné (každodenní) 5-ti minutové specifiální cvičení: ráno, večer nebo obojí. Ošetření není prováděno trhnutím - chiroprakticky. Ošetřovaný může subjektivně vnímat nepříjemný až bolestivý tlak, tyto pocity však po 2-3 dnech, někdy až po týdnu ustupují, přičemž jsou vystřídány pozitivními "příznaky" zlepšeného zdraví. Spoluúčast ošetřovaného spočívá v plynulém kývání nohou, rukou nebo v lehkém pootáčení hlavy případně pomalém naklánění trupu - dle instrukcí terapeuta.
Proč je zapotřebí mít páteř v co nejlepším stavu / ideálně zcela v pořádku?
Obratle (i další kloubní spojení - horních a dolních končetin) v nesprávné poloze jednak narušují samotnou tělesnou statiku a vychylují těžistě a dále utlačují nervy. Ty "sbírají" informace z vnitřních orgánů (jak plných, tak dutých) a "posílají" je následně mimo jiné i do mozku. Odsud zpracované informace putují prostřednictvím složitého nervového systému zpět do celého těla na místo svého určení. Zjednodušeně řečeno - patologická poloha jakékoli části těla má většinou za následek dysfunkci menšího či většího rozsahu - v závislosti na závažnosti posunu. Inervace tedy neprobíhá tak, jak by si to přála naše matka - Příroda a tím je redukována šance na udržení pevného zdraví.
Orgány související s jednotlivými obratly (viz. obrázek páteře [40 kB])
Postup při celkovém ošetření / 1. návštěvě (délka trvání 120-150 minut):
- Ošetření kyčlí, kolen, hlezenního kloubu (v leže na zádech)
- Ošetření kříže-beder a kostrče (ve stoje)
- Ošetření hrudní páteře, ramen, loktů, zápěstí (v sedě)
- Ošetření krční páteře (v sedě)
- Breussova masáž ( min. 30 minut) - jemná trakční masáž v bezprostředním okolí páteře (v leže na břichu), do pokožky vtíráme velké množství pravého třezalkového oleje (Karel Hadek W10) + tepelnou aplikací stimulujeme blahodárné vstřebávání účinných látek tohoto velmi hodnotného oleje do hlubších vrstev podkoží...optimální postup v případě vyhřezlých plotének.
- Doporučení cviků - pacient je seznámen se správným prováděním speciálních - jednoduchých cviků na podporu účinku proběhnuvší terapie jakož i za účelem účinné prevence degenerativních změn.
Celkový čas prvotního ošetření je: 150 minut, druhá návštěva probíhá v délce 90 minut, třetí a kontrolní ošetření mívají délku 60 minut.
...kontraindikace (nevhodné pro):
Osteoporoza 4.st, artroza 4.st, revmatoidní artritida, rakovina kostí, rakovina kůže, při dalších onkologických onemocněních: aktuání chemoterapie či radioterapie, Bechtěrevova choroba - postižená část páteře, zničená ploténka - akutní výhřezy (neošetřuje se - ošetřují se jen ostatní části páteře), vyhřezlá ploténka u L- a Th- páteře: více než 12mm + syndrom cauda equina, u krční pateře více než 8mm, akutní ústřel (nutno přijít cca za 3 dny - jakmile odezní intenzívní bolest), u chorob, jejichž primární příčina spočívá jinde než v mechanickém posunu kostí a jejich spojení, u autoimunitních onemocnění - psychosomatická příčina posunu, po zlomenině či nalomenině kostí (je třeba počkat 5-6 týdnů), při užívání myoregulačních (stimulace, relaxace) léků, umělé klouby a operované ploténky se neošetřují.
Navzdory tomu, že základem Dornovy metody jsou relativně jednoduché principy stavby a funkce kosterního aparátu, jedná se o poměrně fyzicky náročnou práci - u dospělých jedinců. Z tohoto důvodu jednotliví terapeuté našeho zařízení provádí denně max. 2 základní ošetření touto metodou, což má za následek delší objednací lhůty na tento typ nápravných procedur. Děkujeme za pochopení.
Aktuální ceny naleznete na stránce ceník služeb.
Jeden z preventivních cviků - výchozí poloha:
Lehnete si na záda, do jedné ruky uchopíte oba konce lana (cca120 cm) nebo konce smotaného tenkého ručníku. Střed lana uchytíte pod chodidlem, noha je pokrčená v pravém úhlu. Druhou ruku položíme na střed čéšky (koleno). Nyní pomalu propínáte koleno, přitom táhneme (za současného výdechu) jednou rukou za lano a druhou tlačíme na čéšku. Opakujte 3-10x s každou nohou.
Další cvik s obdobným účinkem lze provádět ve stoje bez lana a ručníku (při Vaší návštěvě rádi naučíme.)
Cviky provádíme zejména po dlouhém sezení v autě, při sezení s nohou přes nohu (velmi škodlivý návykový stereotyp) a případně těsně před spaním.
Jako součást terapie k Dornově masážní metodě doporučujeme kromě čistících bylinných kůr návazně a neodmyslitelně:
Breussovu masáž k výživě meziobratlových plotének.